Borov med i hipertireoza

Endokrini sistem, sistem žlezda sa unutrašnjim lučenjem, sve o normalnim funkcijama ali i poremećenom radu endokrinog sistema. Podelite sa korisnicima i stručnim sadarnicima sva pitanja i dileme o hipofizi, štitnoj žlezdi, nadbubrežnim žlezdama, jajnicima ili testisima.

Moderatori: moderato, vlada99

Odgovori
marijamih
Novi član
Novi član
Postovi: 2
Pridružio se: Ned Okt 05, 2008 11:09 am

Borov med i hipertireoza

Post od marijamih »

Zdravo svima,
dobila sam "borov med" sa Zlatibora, pretpostavljam da je to med od borovih iglica, jer je pravi pcelinji borov med veoma redak.
Na tegli pise "borov med za stitnu zlezdu".
Dakle, interesuje me da li neko zna da li se taj med preporucuje za bolesti hipertireoze ili hipotireoze, posto je meni ne bas sa 100% sigurnosti ustanovljena hipertireoza.

Hvala za odgovor!
Nivato
Novi član
Novi član
Postovi: 23
Pridružio se: Pet Avg 22, 2008 10:09 pm

Post od Nivato »

:-?Ja sam se lecila od hipertireoze za taj med nisam cula.Ustvari znam za med od borovih iglica ali ne za stitnu zlezdu!Koliko ja znam taj med koriste osobe koje imaju problem sa disajnim putevima,.Za stitnu zlezdu je dobra orahovaca jer je bogata jodom! Ljudi svasta napisu kako bi dosli do novca,moj vam je savet da se pridrzavate terapije koju vam lekar prepise jer to je stanje koje se jako sporo leci!U svakom slucaju med nije stetan ali nije ni lek! Zelim vam svaku srecu.
marijamih
Novi član
Novi član
Postovi: 2
Pridružio se: Ned Okt 05, 2008 11:09 am

Post od marijamih »

Da, da treba se pridrzavati onoga sto je doktor rekao i o uticaju joda na hormone sam razgovarala sa doktorom, mada meni doktor nije prepisao nikakvu posebnu ishranu.
Samo sam htela da saznam da li Borov med ima u sebi dosta joda ili ne, zato sto oni koji boluju od hipertireoze ne bi smeli da unose vise joda.
To znaci da bi trebali izbegavati i orah, orahovacu...
Orahovaca zbog veceg sadrzaja joda moze biti zdrava za one koji boluju od hipotireoze, ali naravno da treba konsultovati lekara.


U svakom slucaju hvala na odgovoru. Ako nesto saznas o borovom medu, pisi!!
mdkjknezevic
Novi član
Novi član
Postovi: 13
Pridružio se: Pet Okt 31, 2008 5:56 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: beograd

evo i mene medju vama sa problemom stitne zlezde

Post od mdkjknezevic »

JUTROS SAM OBAVILA ULTRAZVUK STITNE ZLEZDE I NALAZ MI GLASI OVAKO: ZLEZDA JE OBOSTRANO POCETNO UVECANA, U CELINI HETEROGENE, HIPOEHOGENE STRUKTURE, BEZ NODUSA, SA SEPTAMA, NAGLASENE VASKULARIZACIJE. DIJAGNOZA THYREOIDITIS CHR. ODMAH SAM DALA KRV NA ANALIZU T3,T4, TSH I TPO AT.
ZNA LI NEKO STA SU SEPTE, I AKO MOZETE DA MI RAZJASNITE RAZLIKU IZMEDJU HIPO I HIPERTIREOZE, MADA JA TEK CEKAM REZULTATE HORMONA. U KOJEM OD OVA DVA SLUCAJA JE NEDOSTATAK JODA?
Korisnikov avatar
tamaraft
Stalni član
Stalni član
Postovi: 6556
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 1:32 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Planeta Zemlja

Post od tamaraft »

Hipertireoza

Hipertireoza predstavlja kliničko stanje u koje se ubraja nekoliko specifičnih bolesti koje karakterise hipermetabolizam i povišen nivo slobodnih hormona štitnjače.

Hipertireoza može biti posledica povećane sinteze i lučenja hormona štitnjače (T4 i T3) zbog prisustva stimulatora štitnjače u krvi ili autoimune hiperfunkcije štitne žlezde.
Takođe može biti uzrokovana prekomernim oslobađanjem hormona štitnjače u perifernu cirkulaciju iz štitnjače kod koje nije povećana sinteza hormona.
To se obično događa zbog destruktivnih promena u štitnjači kod tireoiditisa različitih uzroka.
Zadnji glavni uzrok hipertireoze je svesno ili slučajno unošenje prekomernih količina hormona štitnjače nazvano tireotoksikozis fakticija.

Laboratorijska klasifikacija hipertireoze na temelju akumulacije joda:
Visoka akumulacija radioaktivnog joda u štitnjači i visok titar stimulirajućih antitela u cirkulaciji

* Gravesova bolest (difuzna toksična guša);
* Neprimjereno lučenje TSH;
* Molarna trudnoća;
* Koriokarcinom;
* Hiperemesis gravidarum.

Visoka akumulacija radioaktivnog joda u štitnjači bez stimulirajućih antitela u cirkulaciji

* Plumerova bolest (toksična solitarna ili multinodularna guša);
* Ne-autoimuna autosomno dominantna hipertireoza;
* Guša izazvana litijumom.

Niska akumulacija radioaktivnog joda u štitnjači

* Upalne bolesti (tireoiditis);
* Tireotoksikozis fakticija;
* Unos joda;
* Metastatski rak štitnjače;
* Ovarijska struma.

U 60 do 80% slučajeva uzrok hipertireoze je Gravesova bolest koja se odlikuje hipertireozom i jednim ili više kliničkih znakova poput guše, egzoftalmusa i pretibijalnog miksedema. Gravesova bolest se kod žena javlja u dobi od 20 do 50 godina te zahvaća oko 2% žena, dok je u muškaraca 10 puta ređa.

Klinička slika hipertireoze varira od asimptomatskih oblika pa do slike specifične za Gravesovu bolest. Bolesnici se žale na nervozu, nemir, razdražljivost, umor, nesanicu, pojačano znojenje, nepodnošenje vrućine, vole hladnoću. Lupa im srce, guši ih, teško podnose napor. Kosa im ispada i stanjena je. Uprkos pojačanom apetitu mršave, ali se u početku mogu i debljati.
Kod starijih i težih bolesnika dolazi do gubitka apetita. Mokrenje i stolica su učestali, a stolice su mekše sve do pravog proliva. Katkad se žale na amenoreju, oligomenoreju, smanjen libido, sterilitet.
Oko 50% bolesnika ima promjene na očima, ukočen pogled, retrakcija vjeđa, sjajne oči s ponekad ispupčenim očnim jabučicama, kašnjenje gornjg kapka pri pogledu nadolje (Graefov znak), retko treptanje (Stellwagov znak).
Koža je topla, baršunasta i vlažna, dlanovi topli i znojni. Uglavnom imaju gušu različite veličine koja je glatka, elastična te ponekad tvrda. Akcija srca je ubrzana i ponekad aritmična, a u težim slučajevima dolazi do pojave znakova popuštanja srca.
Muškarci ponekad imaju ginekomastiju. Jetra zna biti povećana, slezena i limfni čvorovi takođe. U oko 5% bolesnika koji imaju najteže imunološke poremećaje javlja se dermopatija u obliku pretibijalnog miksedema.
Isti bolesnici znaju imati i tireoidnu akropatiju - zadebljanje distalne falange na prstima. Hiprtireoza može razotkriti genetski mišićni poremećaj dovodeći do teške hipokalemije i mišićne slabosti - tireotoksične periodične paralize.

Postoji više vrsta lečenja hipertireoze, ovisno o etiologiji primenjuje se:

* jod;
* propiltiouracil i metimazol;
* beta-blokatori;
* radioaktivni natrijumov jodid;
* hirurško lečenje.



Hipotireoza

Hipotireozu karakterise klinička slika manjka hormona štitnjače. Najčešći uzrok je bolest štitnjače (primarna), retko hipofize i hipotalamusa (sekundarna).
Autoimuna bolest dominira.
Od svih hipotireoza 95% čine primarne, a od njih 90% su autoimune.


Hipotireoza ovisno o stupnju težine može izazvati različit invaliditet, a u krajnjem slučaju miksedemsku komu i smrt. Neprepoznata i nelečena u novorođenčeta izaziva kretenizam.
Češća je kod žena, a njena učestalost se povećava s dobi.

Primarna hipotireoza često se javlja kao posledica Hashimotova tireoiditisa i udružena je s tvrdom gušom ili u kasnijem toku bolesti sa skvrčenom fibroznom štitnom žlezdom.
Drugi najčešči oblik je postterapijska hipotireoza, osobito nakon lečenja radioaktivnim jodom ili zbog operacije radi hipertireoze.
Hipotireoza tokom prekomernog lečenja propiltiouracilom, metimazolom i jodidima obično se povlači s prestankom lečenja.

Većina bolesnika s ne-Hashimotovom gušom su eutireoidni ili imaju hipertireozu, no gušava hipotireoza može se javiti i kod endemske guše. Manjak joda smanjuje hormonogenezu u štitnjači, oslobađa se TSH, a štitnjača se povećava pod delovanjem TSH te brzo utilizira jod pa nastaje guša.
Ako je manjak joda vrlo izražen, bolesnik postaje hipotireoidan. Endemski kretenizam je najčešći uzrok kongenitalne hipotireoze u područjima s velikm deficitom joda i glavni uzrok duševne zaostalosti. Takođe retki nasledni enzimski poremećaji mogu ometati sintezu hormona štitnjače i uzrokovati gušavu hipotireozu.

Sekundarna hipotireoza javlja se kod insuficijencije hipotalamo-hipofizne osovine zbog manjka lučenja TRH iz hipotalamusa ili zbog nelučenja TSH iz hipofize.

Simptomi i znakovi primarne hipotireoze su u početku teško prepoznatljivi. Lice je bezizražajno, glas promukao, govor je spor, javlja se zadebljanje i otok periorbitalnog tkiva, očni kapci su spušteni, nepodnošenje hladnoće je vrlo izraženo, kosa je retka, kruta i suva, a koža gruba, suva, ljuskava i zadebljana. Dobivanje na telesnoj težini je umereno. Bolesnici su zaboravljivi te pokazuju i druge znakove intelektualnog popuštanja, uz postupnu promenu ličnosti. Može se javiti psihoza ("miksedemsko ludilo"). Česta je karotenemija, osobito vidljiva na dlanovima i tabanima. Javlja se bradikardija, a srce može biti povećano. Takođe se može primetiti pleuralni izliv ili ascites. Bolesnici obično pate od opstipacije (zatvor) koja može biti dugotrajna. Parestezije ruku i nogu su česte.

U žena s hipotireozom česte su menoragije za razliku od hipomenoreje u hipertireozi. Takođe je često prisutna i anemija.

Supstituciono lečenje sprovodi se brojnim pripravcima hormona štitnjače (L-tiroksin, liotironin i dr.)
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.
Odgovori