Postavite pitanje, podelite iskustva, edukujte se ili informišite o svim oboljenjima gastrointestinalnog trakta. Oboljenja želudca, dvanaestopalačnog creva, tankog creva, debelog creva i rektuma.
Imala sam, pre nedelju dana, probleme sa stolicom i rešavala ih tako što bih uzela 1 tabletu Panlax-a pred spavanje i imala normalnu stolicu ujutru.
Problem je što bih nekad uzela 2 dana zaredom Panlax.
Sad, već par dana, nisam išla u WC, a neću da uzimam Panlax, da ne bih navikavala creva na to.
Redovno i zdravo se hranim, slatkiše ne jedem, jedem ljutu i začinjenu hranu (oduvek sam je jela, nije samo namenski), krećem se...
Ne znam šta bi mogao da bude uzrok, niti kako da pomognem sebi.
Panlax retko izaziva navikavanje, posebno u tako malim dozama. Princip je slican antidijaroicima, samo obratno. Uzmite Probiotik kapsule (Esi fermental) i sto vise vlakana i pektina: jabuke, salate, variva, AB jogurt sa kulturamam BB536 Biffidum Bacterium Longum i inulinskim vlaknima
MACHINE napisao:Panlax retko izaziva navikavanje, posebno u tako malim dozama. Princip je slican antidijaroicima, samo obratno. Uzmite Probiotik kapsule (Esi fermental) i sto vise vlakana i pektina: jabuke, salate, variva, AB jogurt sa kulturamam BB536 Biffidum Bacterium Longum i inulinskim vlaknima
Ženi je dg. tumor rekta u aprilu,tri meta. na plucima,CEA 176.Prošla je 6 tretmana hemoter.Nakon toga je uradjen CT,pluca,jetra,bubrezi su cisti,CEA 10,1,CA19-9 u normali.Problem je zatvor koji traje vec mesec dana,pracen bolovima u abdomenu i jakim,bolnim grčevima.Bili smo kod onkologa 3 puta,snimali stomak,primila je 2 klistira i nista.Operacija je zakazana za 25.9 ali ju je onkolg poslao dans.Živimo u instranstvu i ne razumemo sve pa bih molio ako je neko upucen u ovo ili je imao sl. iskustvo da mi odgovori.Hvala.
-mehanički ileus- izazvan je spoljnom kompresijom creva u adhezijama (priraslicama), u ukleštenoj herniji (kili) ili zbog volvulusa (zapetljanje creva)
-intraluminalni razlozi opstrukcije mogu biti fekalna impakcija, opturacija creva bilijarnim kalkulusom (kamen u žućnoj kesi), konvolutima parazita (askaris kod dece)
-paralitički ileus- viđa se posle laparotomija, u toku peritonitisa (zapaljenja trbušne maramice), kod crevnih ishemija (smanjena prokrvljenost), posle upotrebe pojedinih lekova (antiholinergici, opijati) i kod teških metaboličkih stanja (dijabetična ketoacidoza, hipokalijemija, akutna bubrežna insuficijencija)
Klinička slika
Prvi simptom akutne intestinalne opstrukcije je nagao, oštar, grčevit abdominalni bol. Između epizoda kolika bolesnik se može osećati dosta dobro. Uskoro po pojavi bola dolazi do muke, a potom i do povraćanja, što može privremeno da donekle olakša bolove. Povraćanje je obilno u visokoj opstrukciji, a u opstrukcijama ileuma (tanko crevo) ili kolona (debelo crevo) može da nastupi kasno, ili da ga i ne bude. Boja povraćanog sadržaja je u početku zelena (sadrži žuč), a kasnje se menja i žutomrku, s fekulentnim zadahom (miserere). Distenzija (napetost) trbuha može i da izostane, ili da se ograniči samo na pojedine vijuge, koje mogu da deformišu izgled trbuha dajući mi stepenast izgled. U kompletnoj opstrukciji pražnjenja creva nema, tj. nema ni fecesa (stolice) ni flatusa (gasova). Pojačana peristaltika (rad creva) može se videti i čuti istovremeno sa paroksizmima bolova, što predstavlja važan znak.
Dijagnoza
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, fizičkog pregleda i rendgenografije abdomena. Neophodan je pregled krvne slike, urina, elektrolita, acidobazne ravnoteže. Rendgenografija abdomena pokazuje prisustvo hidroaeričnih nivoa u tankom crevu sa distenzijom vijuga, koje su polukružno oblikovane.
Lečenje
Konzervativno lečenje sastoji se od obustave unošenja hrane, tečnosti i lekova, aspiracije želudačnog i crevnog sadražaja nazogastričnom sukcijom, nadoknade tečnosti i elektrolita uz kontrolu diureze i centralnog venskog pritiska. Operativni zahvat se u mehaničkom ileusu radi u roku od 12 do 24 sata. Kod paralitičkog ileusa može se dobiti dobar odgovor i samo na konzervativnu terapiju.
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.