Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Miom u trudnoci
PostPoslato: Pet Nov 04, 2005 12:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 11:32 am
Postovi: 170
Lokacija: Beograd
Imam 30 godina, iz Beograda sam. Imam zdravo dete od 6 godina (porodjaj normalan 1999.) i nakon toga dva namerna pobacaja.
Od 2001. do 2005. sam imala IUKU. Ciklusi su redovni, na 28 dana.
Sada sam ponovo u drugom stanju, u 18. nedelji trudnoce (poslednja menstruacija 05.07.2005.). Trudnoca je normalna.

Unazad tri dana osecam bolove u donjem delu stomaka, negde otprilike po sredini, koji su konstantni, ali istog intenziteta - ne smanjuju se i ne pojacavaju. Ne krvarim i drugih tegoba nemam, sem sto je bol ponekad bas neprijatan, da me npr. probudi iz sna.

Odmah sam se javila svom dr i nalaz je sledeci:

UZ TVS + TAS:

DUZINA CERVIKALNOG KANALA JE 47mm, UU JE 6mm.
JEDNOPLODNA INTRAUTERINA TRUDNOCA. TONUS FETUSA JE NORMALAN. U FUNDUSU I VISE DESNO SUBSERIOZNI MIOM PROMERA 25,1mm.
FETALNA ANATOMIJA JE NORMALNA. POSTELJICA JE NA PREDNJEM ZIDU.
NORMALNA KOLICINA I IZGLED PLODOVE VODE. REGISTRUJU SE AKTIVNI POKRETI I SRCANA RADNJA PLODA.

BPD 39.3mm
AC 111.2mm
FL 25.1mm

BIOMETRIJA ODGOVARA PERIODU AMENOREJE (17 NG 1 D.)

Dg: Graviditas tarda m.I IV+
Th: Orvagyl tbl. a 250mg 3 x 1, 7 dana
Utrogestan vag.tbl. 1 x 1, uvece

Najlepse Vas molim da mi odgovorite sledece:
Da li miom koji mi je na poslednjem UZ pregledu pronadjen moze da pravi smetnje u trudnoci i koje su to smetnje? Da li moze da uzrokuje spontani pobacaj ili bilo kakve druge anomalije fetusa?
Da li bolove koje imam u donjem delu stomaka moze da uzrokuje taj miom? Ako ne, sta bi moglo jos da mi stvara takav bol?
Unapred Vam se mnogo zahvaljujem na odgovoru,

PS. Laboratorijski nalazi (KKS, glikemija, sFe, urin) su u redu, kao i telesna tezina i pritisak (90/60).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 04, 2005 1:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Draga Majo,

Svakako cu Vam odgovoriti ali bi bilo korisno za edukaciju ostalih clanova sajta / pacijenata da postavite Vas problem i pitanje na sajt.

Sta Vam znaci IUKI / intrauterini kontraceptivni ulozak ?? /...ovdje kazu IUCD / intrauterine contraceptvie device /...sta znaci "UU JE 6mm.?"

SUBSERIOZNI MIOM PROMERA 25,1mm...znaci da se miom nalazi izvan matericne supljine i izvan matericnog misica, da je velicine 2.5 cm i da uopste po lokaciji i velicine ne predstavlja nikakvu smetnju Vasoj trudnoci. Jedini problem je da moze da se torkvira i da nekrotizira i da izazove bolove...ali ta nekroza bi se vidjela na UZ...i da se nalazi unutra misica materice, ne treba ga operativno uklanjati tokom trudnoce, nego se jedino daju analgetici, ukljucujuci mofrin tbl, injekcije, zavisno od stepena bola.

Bolove u karlici i donjem abdomenu mogu biti fizioloski uzrokovani 'istezanjem ligamenata koji povezuju matericu sa pelvicnim zidovima, i koji istezanjem prate rast fetusa i istezanje uterusa i naravno svako istezanje tkiva boli ! Ponekad zbog bolova pacijentinje budu primljene u bolnicu na nekoliko dana. Vazno je iskljuciti da nemate znakove skracivanja ili otvaranja grlica materice, ili oticanje plodne vode, krvarenja, ali ako je sve u redu, ja bih vam samo preporucila paracetamol tbl. codeine tablete ili morphine ako prve dvije ne pomazu.

Ne znam zasto Vam je Vas ginekolog preporucio da pijete Orvagyl tablete ?

Ne znam zasto Vam Vas ginekolog daje u 18 nedjelji Utrogestan, kada placenta prezima ulogu lucenja progesterona od zutog tijela jajnika najkasnije izmedju 10-12 nedjelje ??? To je gubitak Vasih para, maltretranje pacijenta bez ikakvog naucnog razloga i uz to imate rizik da ako nosite musko dijete ima hipospadiju ili polozaj mokracne cijevi ne na vrhu nego na donjoj strani penisa...ako bih imala ikakav autoritet zabranila bih ginekolozima u bivsoj Yu, da propisuju progesteron...jer sada u Vasem slucaju nema efekta !!!

Vi spadate po onome sto ste naveli / ukoliko ne pusiti i ne pijete alkohol i ne koristite droge / u nisko rizicnu grupu trudnica i pretpostavljam na osnovu ovog sto ste naveli da ce Vasa trudncoa biti posve u redu.

Puno pozdrava,

Preporucujem da ovo postirate na forum, naravno bez vaseg imena,

ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 06, 2005 8:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 11:32 am
Postovi: 170
Lokacija: Beograd
Draga Ob Gyn,

Mnogo se zahvaljujem na brzom i detaljnom odgovoru!
S postovanjem,

Masha


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 07, 2005 1:28 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Kao sto Vam rekoh Vas miom je subserozni, izvan matericne supljine i izvan matericnog zida...dakle, nema opasnosti za trudnocu...i dalje spadate u nisko rizicnu grupu.
Ultrazvuk svake 3 nedjelje je samo 30 eura manje u vasem dzepu...nema razloga da se to radi, ukoliko nemate bolove.
Srecno i javite mi se kada rodite bebu...da znamo koga smo to 'pazili'.
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 07, 2005 1:42 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 11:32 am
Postovi: 170
Lokacija: Beograd
Puno hvala draga Ob Gyn,
Poslusacu Vas savet. Utrogestan i Orvagyl vise ne uzimam, a bolovi su za sada nestali. Osecam se zdravo, Bogu hvala.
Jedino sam jos u nedoumici da li da krenem na vezbe za trudnice (nisu vezbe disanja, vec aerobne vezbe prilagodjene trudnim zenama), jer mi je dr rekao da zbog tog mioma ne krecem.
Inace, normalno se krecem, setam dosta (svaki dan po sat, dva) i mislim da bi mi i te vezbe prijale.
Ultrazvuk cu uraditi jos jednom u 20. nedelji, kako ste mi savetovali i onda u 28. ned, ako sve bude do tada kako treba.
Planirala sam da do 24. nedelje uradim i 4D UZ, gde se svi organi detaljno vide, ali sada ne znam da li mi je neophodan.
Puno Vas pozdravljam!
Masha


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 218 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: