Infarkt nakon 8 godina od 'baj pas' operacije

Deo Foruma rezervisan za sva Vaša pitanja iz sfere interne medicine, kardiologije, kardiohirurgije. Postavite pitanja našim stručnim saradnicima i pratite najnovija dešavanja kada su u pitanju prevencija, dijagnostika i lečenje oboljenja kardio-vaskularnog sistema.

Moderatori: moderato, vlada99

Odgovori
Zabrinuti_Sin
Novi član
Novi član
Postovi: 1
Pridružio se: Uto Mar 07, 2006 6:22 pm

Infarkt nakon 8 godina od 'baj pas' operacije

Post od Zabrinuti_Sin »

Postovanje,
obracam se svim dikutantima, a posebno strucnjacima iz oblasti kardiologije.
Situacija je sledeca:
Moje otac je juce imao prostrani infarkt nakon 8 godina od 'baj pas'(3) operacije koja je radjena na Dedinju. Osecao je jake bolove u grudima, hitna pomoc ga je odvela na odeljenje gde su ga prikljucili na aparate, i prima lekove protiv bolova. Bolnica se nalazi u gradu koji je u unutrasnjosti Srbije, i nije adekvatno spremna da izadje u susret operacijom...Neki od doktora predlazu ponovni odlazak na operaciju na Dedinju, da bi se odradila katerizacija i sigurno jos neki hirurski zahvat. Napomenuli su da je sve to izuzetno visokog rizika.
Premda sam laik sto se tice medicine, a posebno kardiologije, zamolio bih vas da mi odgovorite da li je preporucljivo ponovo raditi ikakvu operaciju, i da li ste do sada u vasoj praksi imali slucajeve ovakve vrste.
Predlozili su mi doktori da ne dolazim iz inostranstva, da ne bi usledila neka vrsta 'soka' i negativne reakcije, premda me nije video nekoliko godina.
Ima li nade?
Zahvaljujem Vam svima unapred na komentarima

Zabrinuti Sin
majja
Stalni član
Stalni član
Postovi: 3256
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 10:57 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Beograd

Post od majja »

Bolna tema, al napisacu ti svoje iskustvo.....od pre 22 godine.
Moja mama je dosta rano, u svojoj 37-oj god zivota prvi put imala istu tu operaciju, s'tim sto je imala dvostruki bajpas. Nakon samo godinu dana, anginozni bolovi su se javili ponovo.... Inace da dodam, isto je operisana na Dedinju, prof. dr Vucinic je radio operaciju :cry:
Na njenu srecu, to su bile, rane osamdesete godine, radila je u dobrostojecoj firmi, koja je finansirala njenu drugu operaciju, ali u Hjustonu. Tamo je njen primer usao u medicinske enciklopedije pod temom_KAKO NE TREBA RADITI TAKVU OPERACIJU!!!! :evil:

Hvala Bogu, i dan danas, nakon 22 godine od reoperacije, oseca se sasvim normalno, uzima propisanu terapiju, i da ne cuje zlo, sve je u najboljem redu.

Ne znam u kakvoj ste finansijskoj situaciji, ali ako ikako imate mogucnosti, bolje je da radi bilo gde, samo ne ovde (na zalost!!!).

Mogu da pronadjem, ako hoces, web sa podacima o bolnici, ako uopste mozete i da pomisljate na takvu soluciju. :(

Sreca u nesreci, na primeru moje mame, je samo vreme u koje se razbolela, jer sada ne bi bilo teoretske sanse da se materijalno ispratimo za takav podvig! :cry:
Filip
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 599
Pridružio se: Ned Dec 04, 2005 11:31 pm
Lokacija: Kragujevac

Post od Filip »

Pa, protokoli za lečenje infarkta su komplikovani, tako da nema mesta da se to ovde objašnjava.
Započinje se sa terapijom lekovima, a ako posle korektne terapije lekovima dođe do pogoršanja ili se stanje uopšte ne popravlja, tek onda se može preduzeti lečenje nekom operativnom metodom. Najbolji izbor u početku je PTCA - Perkutana Transluminalana Koronarna Angioplastika, tada se plasira kateter, vidi se gde su zapušenja, to se očisti i stavi se stent koji održava krvni sud da se ponovo ne zapuši. Ako ovo ne uspe, tek tada se radi ponovni by pass, ali to je onda operacija visokog rizika.
Kada se Vašem ocu stanje stabilizuje, može da se uradi kateterizacija i da se vidi gde je zapušenje, i šta može da se uradi, da li dovoljno staviti stent ili treba ponovo raditi by pass. Ovako urađene operacije imaju bolju prognozu jer se rade na srcu koje je prošlo akutnu fazu infarkta.
U bilo kojoj bolnici koja ima adekvatno opremljenu koronarnu jedinicu može se dati adekvatna terapija. Ako lekari procene da to nije dovoljno i da je potrebna operacija, mogu pacijenta uputiti u neki centar gde će se obaviti kateterizacija ili by pass.
Što se tiče stresa koji Vaš otac može da doživi kada Vas ponovo vidi, e to procenite sami. Ako mislite da će reakcija biti burna /bilo pozitivna bilo negativna/ onda je bolje da sačekate da se malo oporavi, da barem izađe iz akutne faze.
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!
Odgovori