Svi smo mi svedoci enormnog rasta cene naših omiljenih čokolada i pitamo se šta li se to desilo odjednom, da li je ovoliko poskupljenje zaista opravdano i gde je razlog tolikom skoku cene? Da li su cenu podigli prerađivači kakao zrna, sami proizvođači čokolada, “nezajažljivi” trgovci ili je nešto sasvim treće u pitanju...?
Odgovor na ovo pitanje vodi nas sve do samih obala Gvinejskog zaliva u Africi, gde se nalaze najznačajnije plantaže za uzgoj kakaovca, od kojeg dobijamo čokolade. Najveći udeo roda kakaovca sa dugom tradicijom kultivacije i otkupa, uglavnom se dešava u Gani, Obali Sdlonovače i njihovim susedima. Podneblje ovih zemalja je veoma pogodno njegovom uzgoju, a najviše ga determiniše tzv. El Ninjo, jedinstveni periodični atmosfersko-okeanski fenomen koji određuje pravac vlažnih i vrućih vetrova od kijih zavise padavine kao i temperaturu vode okeana u tropskom pojasu.
Nažalost, usled sve burnijih i nepredvidivih klimatskih promena kojima smo svi svedoci (poslednjih godina posebno), u prethodnoj 2023. godini se desio jedan od najdramatičnijih izostanaka El Ninja i samim tim neophodnih padavina tako da je oblast južne Afrike zadesila nezapamćena suša. I rod kakaovca je izostao. Došlo je do značajne nestašice osnovne sirovine bez koje nema čokolada.
Tačno je da se kakaovac uzgaja i u Latinskoj Americi, koja je inače njegova postojbina, kao i u Indokini i na njenim ostrvima, ali oni nisu toliko cenjenog ukusa i sa daleko su manjim udelom u svetskoj produkciji. Dok je kvalitet kakaovca koji dolazi iz Afrike bez premca i samim tim najtraženiji. Od njega se uglavnom dobijaju sve naše omiljene i ukusne čokolade.
Kao očekivani sled događaja nastupile su ozbiljne nestašice kakaovca koje su najavljivane još u toku same 2023. godine, ali su na alarm tada uglavnom obraćali pažnju samo profesionalni prerađivači kakaovca i proizvođači čokolada. “Obični” građani nisu obraćali mnogo pažnje na vesti sa naslovima u stilu “Čokolada će ponovo biti hrana Bogova...” čime se aludiralo na buduću enormnu cenu čokolada koja nam sledi.
Ako se malo pogledaju brojke, cene kakaovca na svetskoj berzi i njihova istorija (jer kakaovac je jedan od najtraženijih berzanskih roba kao što su npr. zlato, rude ili recimo nafta...), može se uočiti godinama veoma velika stabilnost cene sirovog kakao zrna sve do kraja trećeg kvartala 2023. godine do kada je ona neznatno varirala oko 2.000 USD po 1 toni. Ali ubrzo zatim u poslednjem kvatralu 2023. kreće “cunami” usled izostanka roda. Zamah nestašice je počeo da ispoljava svoje efekte. Zalihe kakaovca na berzi su bivale sve manje a cena je bukvalno “eksplodirala”! Uvećala se čak više od šest puta čime je u 2024. godini prevazišla neverovatan nivo od 12.000 USD po 1 toni. Zakon ponude i potražnje je učinio svoje i mi sada u 2024. godini konzumiramo “te” čokolade, sačinjene od kakaovca po toj ekstremno visokoj ceni.
Šta će se dalje dešavati i da li u budućnosti možemo očekivati pad cene i vraćanje u “stare” okvire cena?
Na ovo pitanje je jako teško dati odgovor jer razmišljanja mogu ići od ponovnog očekivanja izostanka El Ninja, tj. budućih klimatskih poremećaja i još veće nestašice kakaovca nego sada, ...pa sve do toga da će se ipak, dugoročno gledano, uspostaviti neka ravnoteža ponude i potražnje time da će možda neke druge afričke zemlje sa sličnim podnebljem početi intenzivnije da proizvode kakaovac kao što to sada rade npr. Gana i Obala Slonovače. Motivacija svakako neće nedostajati jer tu su dve sjajne premise : siguran plasman kakovca i dobra cena u otkupu! Pa je veoma izvesno da će ovako skup kakaovac privući nove investitore i da će se na taj način popuni nedostatak količina kakao zrna za svetsku produkciju
No ono što svakako nije za utehu milionima ljubitelja čokolada je činjenica da nova stabla kakaovca počinju da donose plod tek posle 4. ili 5. godine starosti.
Jedino što je izvesno je da ako sadašnje plantaže ponovo zadesi izostanak potrebnih vremenskih okolnosti rod se u najboljem slučaju neće uvećati, odnosno cena neće pasti.