Jasno je da bez vazduha ne možemo da živimo. Ali, isključivo čist vazduh omogućava nam da živimo zdravo. Samo prečišćen vazduh je zdrav vazduh. Svakog dana, čovek prosečno udahne 22 000 puta i unese u svoj organizam više od 11.000 litara vazduha. To je skoro 8 litara svakog minuta. Ali, kakav vazduh zapravo udišemo i koliko zagađenih čestica ostane u našem organizmu?
Poslednjih dana svedoci smo uspešnosti drastičnih mera koje su sprovedene u kineskim gradovima u cilju sprečavanja širenja virusa SARS-CoV-2 i zato sa vama danas delimo video u kojem možete pogledati kako te mere izgledaju u praksi na primeru Nanđinga, grada u kojem živi 8,5 miliona ljudi.
Da li ste se zapitali zašto je naš organizam zimi više podložan prehladama i bolestima? Osim niskih temperatura i manjka nutritijenata, jedan od razloga što smo skloni alergijama i što nam je imuni sistrem slabiji jesu i dugi boravci u zatvorenim i zagušljivim prostorijama.
Izloženost endotoksinu iz kućne prašine može deci sa porodičnim predispozicijama za astmu ili alergiju da poveća rizik od javljanja stalnog ili ponavljanog "sviranja u grudima" (Wheezing), tokom prve godine života. Istraživači sa harvardske škole za zdravstveno vaspitanje i ženske bolnice u Bostonu, SAD (Harvard School of Public Health and Brigham and Women's Hospital, Boston, United States) su ispitivali izloženost endotoksinu iz kućne prašine i javljanje wheezing-a kod 499 novorođenčadi.
Terapija standardnim antibioticima kojoj je dodat cink značajno redukuje trajanje teških pneumonija, pokazala je studija John Hopkins Bloomberg Shool of Public Health i International Centre for Diarrhoical Disease Research Bangladesh. Pneumonija je vodeće oboljenje i čest uzrok smrti u dece uzrasta do 5 godina, naročito u zemljama u razvoju. Istraživači veruju da cink primenjen u terapiji pneumonije može značajno smanjiti antibiotsku rezistenciju, smanjiti potrebu za primenom kombinacije više lekova, kao i komplikacije i smrtnost uzrozokovane teškom pneumonijom.